Dış cephe kaplama çeşitleri, günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte evlerin ve binaların dış cephelerinin daha estetik ve şık görünmesini sağlamaktadır. Evlerimizin ve binalarımızın içini, odalarını her ne kadar önemsiyorsak dış cephe çeşitlerinin artması bize binalarımızın dış cephelerini de bir o kadar şık estetik hale getirebilme imkanı sunmaktadır. Binaların dış cephelerine monte edilen kaplamaların hafif olması nedeniyle binaya ek olarak herhangi bir yük getirmeden uygulanabilmektedir...

Dış cephe kaplama çeşitleri başlıca


Ahşap kaplama

Prekast kaplama

Alüminyum kompozit panel kaplama

Yalı baskı kaplama

Soğal taş kaplama ve

Siding kaplamadır.

Bu dış cephe kaplama çeşitleri hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

Ahşap dış cephe kaplama, binaların doğal bir görünüm elde etmesini sağlar. Nefes alan bir dış cephe kaplama malzemesidir. Diğer kaplamalara göre daha hafiftir. Yalıtım ile uygulandığında binaları dış etkilerden korumaktadır.

Prekast dış cephe kaplama, beyaz çimento ve silis kumu karışımından elde edilen dayanıklı bir beton uygulamasıdır. Her türlü binaya uygulanabilme özelliğine sahiptir. Dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılan prekast su,nem,ısı ve ses yalıtım kabiliyetine sahiptir.

Alüminyum kompozit panel dış cephe kaplama, her iki yüzeyi çeşitli kalınlıklarda alüminyum arası polietilenden oluşan, dış yüzeyi değişik renkler ile kaplanan, taşıma, depolama ve uygulama aşamasında renkli yüzeyin zarar görmemesi için plastik film kaplı olan ve modern mimari yapılarda sıkça tercih edilen bir kaplama malzemesidir. Darbe ve kırılmaya karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür. İmalat aşamasında işlenmesi, daha sonra bakımı ve temizliği kolaydır.

Yalı baskı dış cephe kaplama, ahşap bir görünüme sahip olan doğal malzemeler kullanılarak üretilen dış cephe kaplama çeşididir. Uzun süre dayanıklıdır. Boya uygulaması yapılabilir, ısıya, ateşe ve neme karşı dayanıklıdır. Her türlü binaya rahatlıkla uygulanabilir. Hem ısı hem de su yalıtımı kabiliyeti vardır.

Doğal taş dış cephe kaplama, konutların çevresel faktörlerden kaynaklı darbe ve aşınmalara karşı koruma sağlamaktadır. Çevre düzenini sağlamakta da kullanılabilmektedir.

Siding dış cephe kaplama, ısı ve suya dayanıklı senelerce ilk günkü güzelliğini muhafaza edebileceğiniz bir kaplama çeşididir.Uzun ömürlüdür, boya bakım ve onarım gerektirmez, kolay temizlenir.